Jak přirozeně podpořit dětskou imunitu

Když se narodí malý človíček, čeká ho tolik věcí, které se během prvních pár let musí naučit. Sedět, chodit, samostatně jíst, mluvit, poznávat svět kolem sebe… A i dětský imunitní systém má spoustu práce. Seznamuje se s nejrůznějšími bakteriemi a viry, prodělává první rýmy, nachlazení a další infekční dětské nemoci.

Jak to udělat, aby naše děťátko zvládlo svůj boj s běžnými nemocemi co nejlépe? Pomozme mu správně nastartovat přirozenou imunitu. Není na tom nic těžkého…

  1. Kojme, pokud to jde

Kojení je nejen pouhé předávání živin, ale i významná podpora dětské imunity. I vědci prokázali, že oligosacharidy obsažené v mateřském mléce stimulují činnost imunitních buněk. Dětský organismus si tak díky nim dokáže s infekcí poradit mnohem lépe.

  1. Čistota půl zdraví, špína celé

Aby se imunitní systém dítěte naučil správně rozlišovat, co je neškodné a co naopak nebezpečné, musí dostat šanci se s běžnými mikroorganismy potkat. Sterilně čistá domácnost to neumožňuje. Uklízejme dům od nečistot a prachu, ale s dezinfekcí to nepřehánějme. Venku děti milují hru s kamínky, hlínou, pískem. Dopřejme jim to a dovolme jim, ať se i trochu ušpiní.

  1. Hurá ven!

Choďme s dětmi často ven, ať si postupně zvykají na výkyvy teplot a otužují se. I v dešti se dá podniknout krátká vycházka v pláštěnce a holínkách. Celý den doma zůstávejme jen tehdy, když je venku inverze a vzduch je kvůli tomu prosycen škodlivinami.

  1. Čas na odpočinek

Aby organismus správně fungoval, potřebuje dostatek času na regeneraci. Pravidelný spánek je základ, zvlášť u malých dětí. Pokud dítě před nedávnem prodělalo virózu, dopřejme mu odpočinku mnohem víc, ať má dostatek prostoru na zotavení.

  1. Vyvážený jídelníček

Dopřávejme svým dětem dost vitamínů a minerálů, a to pravidelně jako prevenci. Ideálně formou čerstvého ovoce a zeleniny, ořechů, luštěnin, celozrnných obilovin a semínek. Omezme naopak sladkosti a průmyslově zpracované potraviny.

Pro účinný boj organismu s viry imunologové doporučují především kombinaci vitamínu C, D a zinku. Tato trojice mikronutrientů posílí epitelové buňky nosní a krční sliznice, jež přicházejí s viry do kontaktu jako první. Zinek zároveň zajistí, že v těle bude připraveno dostatek bílých krvinek, které odhalí patogen a zneškodní ho. Déčko pak zajišťuje správnou regulaci protilátek, aby napadaly pouze nepřítele a neútočily do vlastních řad.  

Jako vhodné doplnění pestré stravy výborně poslouží nápoje Fruity a Oatie, které se zaměřují přímo na podporu dětské imunity. Nápoje obsahují vitamíny B6, B9, B12, C, D3, zinek, vápník a betaglukany. Jsou ochucené pouze ovocnou šťávou, bez přídavku cukru, umělých barviv a konzervantů, bez lepku, laktózy a hlavních alergenů.

Je to jen na nás

Dětská imunita zraje jako víno. Je jen na nás, zda svým dětem dopřejeme ty nejlepší podmínky pro úspěšný boj s infekcemi.