Bez lepku a laktózy - obohacené ovesné nápoje Nurture pro alergiky a celiaky

Nahradit mléko živočišného původu nemusí být pro všechny dětské alergiky jednoduchým řešením. Běžně dostupné rostlinné nápoje v sobě většinou obsahují aspoň jeden z hlavních alergenů a často je v nich přidaný ještě cukr, sladidla nebo konzervanty. Přitom je u všech dětí klíčové vytvářet zdravé stravovací návyky od malička a posilovat jejich imunitu přirozeným způsobem. Ovesné nápoje Nurture z bezlepkových vloček s komplexem vitamínů, minerálů a betaglukanů podporují obranyschopnost před patogeny u dětí od 1 roku.

Alergie na mléko a intolerance laktózy        

Rostlinná mléka mají výhodu v tom, že neobsahují laktózu. Laktóza tvoří zhruba 5% objemu mléka. Problém při trávení laktózy nastává v momentě, kdy tělo není schopno laktózu (mléčný cukr) štěpit. Štěpení laktózy na glukózu a galaktózu, tedy cukry, které náš organismus hravě stráví, má na starosti enzym nazvaný laktáza. Jestliže naše tělo neprodukuje tento enzym v dostatečné míře, laktóza projde do střevního traktu nerozštěpená a následně vytváří zdravotní komplikace. Intolerance laktózy se však liší od alergie na mléko. Alergie na mléko se vyskytuje nejčastěji u novorozenců a dětí. Většinou však do 5 let dítěte pomine. Alergická reakce probíhá v důsledku kontaktu s jedním z alergenů, který mléko obsahuje.

Celiakie a Oves

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí obilné bíkoviny lepku (glutenu). U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku k  rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, který vede k destrukci slizničních klků a mikroklků. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. V důsledku porušení vstřebávání živin může u nemocného postupně dojít až k rozvratu metabolismu.

Oves od přírody neobsahuje lepek, ale avenin, bílkovinu podobnou lepku, na kterou je podle studií citlivých asi 5 % celiaků. Navíc může při kontaktu ovsa s jinými obilovinami dojít ke kontaminaci lepkem jako takovým.

O bezlepkový oves určený pro celiaky je na farmách pečováno tak, aby ke kontaminaci během pěstování a mletí nedošlo. Farmáři osobně prochází pole a odstraňují jakékoli obilí, které může způsobit kontaminaci, zajišťují, že kombajn je po každé sklizni vyčištěn, a testují všechny kamiony s nezpracovaným ovsem, které do mlýna přijíždí nebo z něj odjíždí. Bezlepkové ovesné výrobky se pečou ve specializovaných bezlepkových pekárnách a jsou testovány v souladu s legislativou.

Kravské mléko vs rostlinné

Tradičně se v Evropě konzumovalo mléko kravské, a proto se jeho alternativy začaly objevovat teprve nedávno. Jinde však mají rostlinné alternativy dlouhou tradici. Nejdelší kořeny má údajně mléko sójové, a to ve starověké Číně.

Výhodou rostlinných „mlék“ je nulový obsah cholesterolu, zato hojný obsah kvalitních tuků rostlinného původu, minerálů, vitamínů, vlákniny, lecitinu a dalších látek. 

Rostlinné varianty jsou lépe stravitelné a staly se již běžnou součástí jídelníčku těch, kteří mají k živočišnému mléku výhrady. Nejčastěji jde o alergiky nebo vegany.

Jak vybírat rostlinné mléko

Při nákupu rostlinných „mlék“ bychom měli pozorně číst jejich složení. Výrobci do nich totiž mnohdy přidávají různé stabilizátory a dochucovadla. Tyto chemické látky snižují kvalitu „mléka“. Navíc často v rostlinných „mlécích“ najdeme kukuřičný škrob, tedy sacharid, který pouze zvyšuje glykemický index i množství kalorií.

Produkty Nurture neobsahují žádné chemické látky ani přidané cukry. Jsou vyrobeny z bezlepkových ovesných vloček, pramenité vody a přírodních šťáv z ovoce. Jsou obohaceny pečlivě vybranými vitamíny, minerály a certifikovanými betaglukany Wellmune. Poslouží tak jako zdravá svačinka a výborně se hodí i pro přípravu smoothies, kaší, polívek nebo při pečení. Nápoje podporují imunitu dětí od jednoho roku věku a jsou vhodné i pro ABKM, celiaky a vegany. Můžete si vybrat ze sedmi lahodných příchutí ze 100 % přírodních surovin, které pomohou zvýšit imunitu vašich dětí před bakteriemi a viry.

Ovesné nápoje Nurture Oatie

Zdroje: